شبکه های اجتماعی
خبرنامه
پست الکترونیک
تلفن همراه

یکشنبه 04 اسفند 1392
0
تعداد بازدید : 2412

مصاحبه با آقای مهندس رضا محمدیان به بهانه روز مهندس

پنجم اسفند ماه زادروز ولادت دانشمند و مهندس برجسته ایرانی، خواجه نصیر‌الدین طوسی به عنوان روز مهندس نام گرفته است.

آقای محمدیان، برگزاری مراسم گرامیداشت روز مهندس از نظر شما چه اهداف و پیامی می‌تواند برای مردم و همچنین جامعه مهندسی داشته باشد؟

پنجم اسفند ماه زادروز تولد دانشمند و مهندس برجسته ایرانی، خواجه نصیر‌الدین طوسی به عنوان روز مهندس نام گرفته است. روز مهندس روز گرامیداشت 1400 مهندس شهید است که در هشت سال دفاع مقدس در ساخت انواع سازه‌ها، جاده‌ها، پل‌ها، بیمارستان‌ها و سنگرها نقش‌آفرینی کردند. این روز همچنین روز تمجید از مهندسینی است که امروز در صنعت، موتور محرکه کشور را در تمامی حوزه‌ها در حال حرکت نگه داشته‌اند و نیز روز تجلیل از اساتید و دانشجویان دانشکده‌های فنی و مهندسی است.

این روز به منظور ارتقای سطح مهندسی در جامعه و ایجاد رغبت در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و مهندسی به این نام، نام‌گذاری شده است.

عمده‌ترین هدف از برگزاری مراسم گرامیداشت روز مهندس، توانمندسازی مهندسین و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. در حال حاضر توانمندی مهندسین و صنعتگران ایرانی در راستای بومی‌سازی اغلب سازه‌های مهندسی قابل تقدیر است، ما امروز توانسته‌ایم به یافته‌های مهندسی بسیار ارزشمندی دست یابیم.

جایگاه بالقوه سازمان نظام مهندسی ساختمان را در رشد و توسعه کشور (از نظر فنی‌تخصصی و نیز فرهنگی) چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هدف سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران رعایت اصول معماری و شهرسازی و رعایت اصول مهندسی در امر محاسبات و اجرای ساختمان برای بالا بردن سطح و کیفیت کار است.

سازمان نظام مهندسی ساختمان با مشارکت مهندسین در راستای برنامه‌ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در معماری و شهرسازی و رشد و اعتلای حرفه‌های مهندسی و ساختمان شکل گرفته است.

مهمترین نقش سازمان نظام مهندسی در رشد و توسعه کشور، ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلین در بخش‌های ساختمان و شهرسازی است.

همچنین نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح‌ها و فعالیت‌های گوناگون و ترویج اصول صحیح مهندسی و معماری از دیگر موارد نقش‌آفرینی سازمان در رشد و توسعه کشور است.

به نظر شما چه مسائلی باید در اولویت کاری سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار گیرد؟

1-     ارتقای کیفیت ساخت‌ و ساز

2-     توجه به افزایش عمر ساختمان‌ها در کشور و اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان‌ها

3-     توجه به اشتغال مهندسین و توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی

4-     توجه به عقب‌ماندگی‌ها در اجرای کامل قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

5-     آموزش عمومی و ارتقای سطح دانش اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان

انتظار جامعه از سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضای آن بیشتر چه موضوعات و مسائلی را در بر می‌گیرد؟

رهبر فرزانه انقلاب درباره اهمیت موضوع طراحی ساختمان‌ها می‌فرمایند: اصول ساخت و ساز ساختمان‌های شهری و روستایی کشور باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که استحکام، زیبایی، تناسب با محیط، صرفه‌جویی و رعایت شاخص‌های بومی و اسلامی در آن‌ها لحاظ شود. بنابراین ارتقای کیفیت ساخت و سازها، رعایت اصول معماری اسلامی ایرانی در ساختمان‌ها و توجه به افزایش عمر ساختمان‌ها، از مهمترین انتظارات جامعه از سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضای آن است.

مجموعه شما چه حمایت‌هایی در راستای پیشبرد اهداف عالیه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌تواند به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه نماید؟

اینجانب نیز به عنوان عضو کوچکی از جامعه نظام مهندسی در جایگاه‌های مختلف اجتماعی و اجرایی که حضور دارم تمام تلاش خود را در جهت دستیابی هرچه بیشتر به اهداف مربوطه انجام می‌دهم و امیدوارم با ارتقای جایگاه مهندسی شاهد پیشرفت و اقتدار بیشتر کشور عزیزمان باشیم.

ارسال نظر
نام شما:
 
پست الکترونیک:
وب سایت:
متن:

.
کد امنیتی را وارد کنید: