شبکه های اجتماعی
خبرنامه
پست الکترونیک
تلفن همراه

دوشنبه 06 دی 1395
0

نطق مهندس رضا محمدیان در یکصد و نود و چهارمین جلسه عادی شورای اسلامی شهر شیراز مورخ 95/10/06

بسمه تعالی

ضمن عرض سلام خدمت حضار گرامی چند نکته را به عرض می‌رسانم:

1- فصل بودجه‌بندی دولت است و متاسفانه فارس همیشه یک آزمایشگاه برای دولت بوده و هست و در سال‌های گذشته نیز در اختصاص و تصویب بودجه‌ها به بهانه‌های مختلف مغفول مانده و حق این استان ادا نشده است.

امسال هم شنیده‌ها حاکی از این است که متاسفانه اعتباراتی را که دولت در بودجه پیشنهادی‌اش برای پروژه‌های عمرانی استان فارس دیده نسبت به سال گذشته کمتر است. این در حالی است که پهناوری استان فارس چه از لحاظ مساحتی و چه از لحاظ جمعیتی با بسیاری از استان‌هایی که به دلیل انسجام مدیریتی در استان، به دلیل بومی بودن مدیران و به دلیل اتحاد نمایندگان مجلس با مدیران و به طور کلی به دلیل همدلی مسئولان آن استان‌ها، قابل مقایسه نیست اما علی‌رغم اینکه دولت دچار بی‌پولی و عدم نقدینگی هست اعتبار این استان‌ها و حتی استان‌های همجوار فارس افزایش داشته است.

به نظر می‌رسد در این زمینه همگان بایستی هم از مجموعه مدیریتی استان و هم از نمایندگان استان مطالبه‌گری کنند؛ چرا که استان فارس 18 نماینده دارد و این نمایندگان هم عدد و وزنشان بسیار بالاست و باید موضوع محرومیت‌زدایی در استان را پیگیری کنند و الآن که فصل بودجه‌بندی است و سال اولی هم است که بعضاً وارد مجلس شده‌اند باید پیگیر باشند و مردم نیز قطعاً به عملکرد و پیگیری‌های عمرانی نمایندگان نگاه می‌کنند. بنابراین انتظار می‌رود که نمایندگان محترم با انسجام و همدلی که باید با مدیریت استان داشته باشند یک مقداری مطالبه‌گری‌شان را از وزارتخانه‌های دولت بیشتر کنند تا ان‌شاءاله اعتبار مناسبی به استان اختصاص یابد.

بعضی مواقع بودجه‌های دولتی مصوب می‌شود اما تخصیص پیدا نمی‌کند مانند بودجه خشکسالی. در حال حاضر دریاچه بختگان خشک است، ده درصد بودجه‌ای که به دریاچه ارومیه اختصاص می‌دهند را به دریاچه بختگان اختصاص دهند. دریاچه نمک با وجود اینکه سد تنگ سرخ اجرا نشده هم‌اکنون که در فصل بارندگی هستیم، خشک است و باید پیگیری شود که یک اعتباری برای سازمان آب برای اصلاح پروژه‌ها و برگرداندن آب زیر سطحی که از سطح دشت شیراز جمع می‌شود به این دریاچه اختصاص داده شود تا از این وضعیت رهایی یاید.

اختصاص اعتبار به دیگر پروژه‌ها نیز بایستی پیگیری شود مانند اعتبارات مربوط به پروژه قطار شهری شیراز، پروژه اتوبان شیراز اصفهان، پروژه خط ریلی شیراز بوشهر، پروژه محرومیت‌زدایی فارس و پروژه اعتبار خشکسالی که چرا این اعتبار خشکسالی که دولت به استان‌ها اختصاص داده ریالی از آن به استان فارس اختصاص داده نشده است؟

یکی از دلایل افزایش حاشیه‌نشینی شهر شیراز خشکسالی شهرستان‌ها و اراضی کشاورزی است چرا که وقتی کشاورز کسب و کاری ندارد مجبور است که حاشیه‌نشین شهر شیراز شود که این حاشیه‌نشینی معضلات مختلفی را پیش می‌آورد و برای برون‌رفت از این مشکلات بدون پشتیبانی دولت هیچ کاری نمی‌شود کرد.

بنده خواهشم این است که در راستای مطالبه‌گری اعضای شورا، هیئت رئیسه محترم جلسه‌ای را ترتیب دهند که تا دیر نشده نمایندگان شهر شیراز دعوت شوند و گزارشی از اتفاقی که دارد در بودجه عمرانی سال آینده می‌افتد، ارائه دهند.

2- بحث دوم بحث همایش 9 دی است که بحث 9 دی بحث جناحی در ایران نباید تلقی شود بلکه بحث مبارزه با فتنه‌گری استکبار و مخصوصاً آمریکا باید تلقی شود و باید همه دقت داشته باشند که طرف اصلی ما در همایش‌هایی مانند 9 دی و دشمن این مرز و بوم کسانی هستند که مرتب به انحای مختلف برای کشورمان توطئه می‌کنند که به لطف خدا همیشه جمهوری اسلامی توانسته از این توطئه‌ها بگذرد. بنابراین باید توجه داشت که دشمن اصلی ما در برگزاری اینگونه همایش‌ها صهیونیست و استکبار جهانی با مدیریت آمریکا و اسرائیل است.

3 بحث سوم که در شورا چند سال است مطرح شده و امید داریم با جلساتی که گذاشته می‌شود این اتفاق بیفتد و کار دنبال شود و آن بحث تدوین بسته‌های تشویقی برای خروج پزشکان از محدوده مرکزی شهر است.

ما معتقدیم کسانی که می‌خواهند کسب و کار پررونقی در محدوده مرکزی شهر داشته باشند اشکالی ندارد ولی شهرداری باید در لایحه درآمدی‌اش عوارض شغلی بیشتری برای آنها تعیین کند نسبت به آن کسانی که در حاشیه شهر کار می‌کنند. یک سوپر مارکت، یک مطب پزشک و دفتر کاری که در محدوده مرکزی شهر کار می‌کند نباید همان سهم عوارضی را بدهند که در محدوده خارجی شهر کار می‌کنند. یکی از راه‌های برون‌رفت از ترافیک همین وضع عوارض تردد اقتصادی مرکز شهر است. بنابراین کسی که در مرکز شهر به فعالیت مشغول است و به طور قطع درآمد بیشتری دارد باید عوارض خود را نیز به همان تناسب پرداخت کند.

و در این راستا پزشکان محترم باید با استقبال از بسته‌های تشویقی تعیین شده، در جهت خروج از محدوده مرکزی شهر همکاری کنند چرا که جامعه اجتماعی شهر شیراز از لحاظ ترافیکی بیمار شده و جامعه پزشکی که به طور طبیعی به دنبال سلامتی جامعه هستند باید در حل معضل ترافیک کمک کنند تا ان‌شاءاله شورا و شهرداری هم بتوانند راه‌حل‌های دیگری نیز در این زمینه ارائه دهند.

ارسال نظر
نام شما:
 
پست الکترونیک:
وب سایت:
متن:

.
کد امنیتی را وارد کنید: