شبکه های اجتماعی
خبرنامه
پست الکترونیک
تلفن همراه

دوشنبه 07 دی 1394
0

نطق پیش از دستور مهندس رضا محمدیان در یکصد و سی و دومین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز مورخ 94/10/07

به نام خدا

آنقدر نشستیم تا شیراز شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی نشد!

هردم از این باغ بری می‌رسد/ تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد

وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد اماکن تاریخی‌، تعداد موزه‌ها، طبیعت، تعداد رویدادهای برگزار شده و تعداد گردشگران ورودی (داخلی و خارجی) معیارهای مورد توجه اعضای هشتمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی برای انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری در سال 2018 بوده است.

این در حالی است که شهر شیراز در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری از ظرفیت‌ بسیار بالایی برخوردار است و بالغ بر سه‌هزار اثر ثبت شده ملی در شیراز و استان فارس وجود دارد واین شهر نه تنها در تعداد آثار و جاذبه‌های گردشگری حرف برای گفتن دارد بلکه تنوع آثار و جاذبه‌ها در زمینه‌های مختلف نیز قابل توجه است.  

شهر شیراز به برکت وجود حرم‌های مطهر حضرت شاهچراغ (ع)، سید علاءالدین حسین (ع) و امام‌زادگان بی‌شماری که به این شهر برکت بخشیده‌اند، سومین حرم اهل بیت (ع) است که زمینه حضور گردشگران مذهبی را دارد.  با توجه به سابقه‌ای که به عنوان پایتخت حکومت‌های اسلامی در دوره‌های مختلف دارد، زمینه حضور گردشگرانی از کشورها و تمدن‌های اسلامی در این شهر وجود دارد. حافظ و سعدی و خواجوی کرمانی دارد تا در عرصه فرهیختگان ادبی دستی بالای دستش نباشد و مرکزی باشد برای توسعه گردشگری شعر و ادب.

حکیمانی همچون ملاصدرا و روزبهان دارد تا محل گردهمایی علما و فلاسفه باشد. باغ‌ها و طبیعت زیبا دارد. بازارها و مساجد و بناهای تاریخی منحصر به فردی دارد که هیچ کجای جهان مثل و مانندش را نساخته‌اند.

جای تأسف است برای ما و همه مسئولین و متولیان؛ که هر روز شهری در کشور نامی به دست می‌آورد و شیراز از قافله عقب مانده است. اصفهان لقب شهر صنایع دستی به خود می‌گیرد، اهواز به عنوان شهر خلاق ادبی ثبت جهانی می‌شود.

و مبارکمان باشد! تبریز هم شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 شد. روی سخنم با متولیان امر است: آیا این همه جز با همت مسئولین، شناخت ظرفیت‌ها و برنامه‌ریزی صحیح، منسجم و بلندمدت برای معرفی هرچه بهتر این ظرفیت‌ها به جهان محقق شده است؟

به هرحال اگر چه کسب این عنوان برای شهر تبریز در نوع خود افتخار ملی ما محسوب می‌شود اما این موفقیت را به همه شهروندان شیرازی، مسئولین و متولیان عرصه میراث فرهنگی شهر خودمان نیز تبریک می‌گویم. دست مریزاد به همه. آنقدر نشستیم تا شیراز، شهر نمونه گردشگری نشد.


ارسال نظر
نام شما:
 
پست الکترونیک:
وب سایت:
متن:

.
کد امنیتی را وارد کنید: